Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Únosy, lži a video

.časopis

Tri posledné mesiace zmenili Alana Johnstona zo známeho na veľmi známeho človeka. Reportér BBC v pásme Gazy sa stal obeťou únosu miestnej islamistickej skupiny, blízkej al-Káide. V požiadavkách na jeho prepustenie sa netypicky zhodli izraelskí i palestínski novinári, tí druhí s vedomím, že v Gaze už aj tak západní novinári nie sú, a že každý z tých, čo tam príde, má sklon byť skôr na palestínskej strane. Aj preto bol únos ťažko čitateľný.

Tri posledné mesiace zmenili Alana Johnstona zo známeho na veľmi známeho človeka. Reportér BBC v pásme Gazy sa stal obeťou únosu miestnej islamistickej skupiny, blízkej al-Káide. V požiadavkách na jeho prepustenie sa netypicky zhodli izraelskí i palestínski novinári, tí druhí s vedomím, že v Gaze už aj tak západní novinári nie sú, a že každý z tých, čo tam príde, má sklon byť skôr na palestínskej strane. Aj preto bol únos ťažko čitateľný.Minulý týždeň sa konečne objavila videonahrávka s Alanom Johnstonom. Nebolo jasné, kedy bolo video nasnímané. Všetko ostatné jasné bolo. Reportér je v poriadku, zaobchádzajú s ním dobre, britská a americká vláda sú zodpovedné za situáciu v Iraku a za utrpenie v Afganistane, Izrael je zodpovedný za chudobu a utrpenie Palestínčanov. Únoscovia potom zopakovali svoju požiadavku na prepustenie radikálneho palestínskeho duchovného, ktorého zadržiava Veľká Británia.

Príbeh Alana Johnstona je silný tým, že uneseného poznali mnohí. Petíciu za jeho prepustenie podpísalo 90-tisíc ľudí, navyše novinár v zajatí strávil aj 45. narodeniny. Ako človek, za ktorým stojí silná organizácia a za ktorého orodujú diplomati a premiéri, má väčšie šance na oslobodenie ako bežný rukojemník.
Ešte zaujímavejšie je však to, čo sa skrýva pod povrchom správ o častých únosoch, menej častých prepusteniach a občasných zabitiach unesených Američanov a Európanov na Strednom východe a v ďalších moslimských krajinách. Únosy možno priradiť k teroristickým útokom, k lynčovaniu bezvercov či inovercov a tiež k boju al-Káidy, Moslimského bratstva a ďalších skupín za zvrhnutie umiernených či prozápadných vlád v moslimskom svete. Všetky tieto strašné prejavy sú výrazom hlbokej neistoty islamu zoči-voči svetu v 21. storočí – a navyše islamu mocnejúceho, islamu, ktorý sa nábožensky „prebudil“ podobne, ako prechádza vlnami prebudenia aj kresťanstvo. To, čo Západ môže pokladať za smutnú, no nevyhnutnú súčasť slobody, od oslabenia rodiny po karikatúru proroka, vie doviesť nábožensky prebudených moslimov až k zabitiu. Hranice islamu sú krvavé, hovoril Samuel Huntington už pred 15-timi rokmi. „Palestínska vec“ je už iba bonusom v boji proti všetkému západnému.
Paradoxom je, že v tomto boji siaha radikálny islam po všetkých prostriedkoch, ktoré tak nenávidí u svojich protivníkov – od pašovaných zbraní až po mediálne manipulácie s videonahrávkami, na ktorých dojem pretvára realitu. Novinár BBC, unesený v Gaze, na nej musí vypovedať s podobnou pokorou, ako pred pár týždňami vypovedali zadržaní britskí vojaci v Iráne. V zúfalej snahe zachrániť vlastný život povie čokoľvek, čo mu v tom môže pomôcť. Po zhasnutí kamery bude ďalej hľadieť do tvárí svojich únoscov – rukojemníkov predstáv, ktorým sa svet okolo nich čoraz viac vymyká. 
Daniel Bútora

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite