Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najstaršia v SR

.časopis .téma

Stredná lesnícka škola Jozefa Dekréta Matejovie v Liptovskom Hrádku je najstaršou z troch škôl tohto druhu na území Slovenska.

Stredná lesnícka škola Jozefa Dekréta Matejovie v Liptovskom Hrádku je najstaršou z troch škôl tohto druhu na území Slovenska.
Vroku 1796 ju ako jednu z najstarších v Európe založil kráľovský komorský lesný prefekt František Wisner. Záujem o štúdium v ostatných rokoch kopíruje demografický vývoj na Slovensku. Podľa riaditeľa školy Viliama Pruknera to znamená, že sa tam hlási podstatne menej záujemcov o štúdium, ako pred rokom 1990.„Predpokladáme, že pokles záujmu z tohto dôvodu pretrvá asi do roku 2012, potom sa bude postupne zvyšovať,“ predpovedá Prukner a dodáva, že na školu ročne prijmú asi 66 záujemcov o štúdium. Až sedemdesiat percent absolventov školy ďalej pokračuje v štúdiu na vysokých školách, ostatní sa krátko po maturite zamestnajú v odbore, mnohí začnú podnikať. Niekoľko absolventov školy sa dokonca uplatnilo i za hranicami, hlavne v Nemecku a v Rakúsku, kde je o našich lesníkov záujem, podobne ako v zahraničných drevárskych firmách, pôsobiacich na Slovensku.

„Transformácia štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky nakrátko znížila spoločenský dopyt po našich absolventoch. Situácia sa však mení, dopyt po nových lesníkoch v službách štátnych lesov mierne rastie. Väčšie problémy nám spôsobuje systém normatívov na žiaka, ktorý nezohľadňuje demografický vývoj a celkový situáciu v našom školstve. Spoločnosť akoby jasne nedefinovala situáciu a perspektívy stredných odborných škôl, gymnázií, odborných učilíšť. V praxi to potom vyzerá tak, že sa k nám hlásia žiaci so slabšími vedomosťami, ktorí majú horšie študijné výsledky,“ upozorňuje Prukner.
O tom, že lesníctvo v 21. storočí postupne stratilo stáročný charakter výhradne mužského povolania, svedčí aj to, že v ostatných rokoch stúpa počet študentiek. Ročne brány hrádockej školy opustí asi desať absolventiek v ženskej lesníckej uniforme.
 .martin Droppa
Autor je spolupracovník .týždňa

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite