Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Francúzsko, bašta thatcherizmu?

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike

Po ceste do Paríža som mojich pravicových priateľov prekvapil tvrdením, že francúzska Socialistická strana je viac protrhová než súčasná Republikánska strana v USA.

Francúzsko, bašta thatcherizmu?

uznajte sami. Na večeri u jedného zo spolupracovníkov bývalého ministra hospodárstva Emmanuela Macrona – ktorý bol súčasťou socialistického kabinetu Manuela Vallsa – sme strávili nemalú chvíľu diskusiou o štrukturálnych reformách, zvlášť o potrebe liberalizácie trhu práce a obmedzenia moci odborov. Zabetónovanie zamestnancov v ich pozíciách je veľmi zlý spôsob, ako im poskytnúť istoty, vysvetľoval mi môj hostiteľ, dlhoročný člen Socialistickej strany.

Iný Macronov spolupracovník, Mathieu Laine, zasa napísal oslavný predhovor k francúzskej zbierke Thatcherovej prejavov, ktorá vyšla pred dvoma týždňami. A aj Le Point, časopis, ktorý je síce napravo od stredu, ale isto nie je baštou anglosaského konzervativizmu, venoval Železnej dáme celé číslo a na titulnej strane sa spýtal, či thatcherizmus nie je najlepším programom do budúcoročných prezidentských volieb.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite