Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet dievčenských a ženských priateľstiev

.zuzana Golianová .časopis .kultúra

O Neapolskej ságe úspešnej talianskej spisovateľky Eleny Ferrante sa hovorí aj ako o veľkom románe či kvartete. Prvé dve zo štyroch kníh – Geniálna priateľka a Príbeh nového priezviska vyšli vo výbornom slovenskom preklade spisovateľky a prekladateľky Ivany Dobrakovovej vo vydavateľstve Inaque.

sága je príbehom Eleny a Lily. Boli si navzájom geniálnymi priateľkami. Aj keď to nebolo vždy také jednoznačné či zrejmé. Príbeh prvej knihy sa začína v prítomnosti. Rozprávačkou je Elena, ktorá sa dozvedá, že Lila zmizla bez stopy. Rozhodne sa napísať ich spoločný príbeh, to, čo zostalo v pamäti. Ich ťažké detstvo a krušné obdobie dospievania. Päťdesiate roky, Neapol, chudobná robotnícka štvrť bola plná násilia, vulgárností, každý si pomáhal, ako vedel. Práve tam vyrastajú. Prispôsobiť či vzbúriť sa bolo možné niekoľkými spôsobmi. Lila si razí vlastnú cestu, aj keď je veľmi múdra, necháva školu a pomáha v rodinnej obuvníckej dielni, vydá sa, no čoskoro ju začne ťažiť obrúčka.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite