Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kardinál Schönborn: Nepoľavovať, neochabovať

.christoph Schönborn .časopis .osobnosti

Aké je to šťastie, smieť žiť v krajine, kde funguje justícia! V mnohých častiach sveta môžu ľudia iba snívať o tom, že by sudca vynášal spravodlivé rozsudky, súdy neboli úplatné a chudobný sa dočkal spravodlivosti tak ako bohatý.

Kardinál Schönborn: Nepoľavovať, neochabovať

osobne som zažil, ako v jednej, nie tak vzdialenej krajine bolo treba položiť na stôl určitú sumu na to, aby sa nevinný človek dostal na slobodu. Poznám krajiny, v ktorých sa súdnym spisom nebude nikto zaoberať, kým mu neposkytnú úplatok. A kto je chudobný, ten nemôže v spravodlivosť ani len dúfať. Je priveľa neprávostí, ktoré sa dejú v našom svete v mene práva!

Napokon, ani v Ježišovej dobe to nebolo inak. On sám o tom otvorene hovoril. Jeho poslucháči dobre vedia, o čom je reč. Pre mnohých to bola bolestná skúsenosť. Poznajú takých sudcov, ktorí „sa Boha neboja a ľudí nehanbia“. Vedia, aké nepríjemné je ocitnúť sa pred takýmito sudcami. Na spravodlivý rozsudok môžu v takom prípade hneď zabudnúť.

Ale napriek tomu im Ježiš ponecháva aspoň štipku nádeje. Rozpráva o jednej udatnej vdove.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite