Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Reportáž .týždňa sa dostala do shortlistu na European Press Prize. Ďakujeme!

Svetová Európa

.martin Mojžiš .časopis .šport

Svetový pohár v hokeji priniesol to, čo tento turnaj prinášať má. Dobrý hokej a presvedčivú dominanciu Kanady. Tak bol Kanadský a neskôr Svetový pohár vymyslený, a tak aj funguje. Tentoraz však bol okorenený niečím zvláštnym – výberom Európy.

prvý Kanadský pohár sa hral v roku 1976 a bol to vôbec prvý turnaj, na ktorom sa stretlo šesť najlepších hokejových reprezentácií v plnej sile. Hrali tam kanadskí a americkí profesionáli, ruskí vojenskí superprofesionáli (takzvaní amatéri), a okrem nich poloprofesionáli až profesionáli zo Švédska, Fínska a Československa. Do finále sa dostali Kanada a Československo, čo nebolo prekvapujúce – Československo vyhralo pred Kanadským pohárom aj po ňom majstrovstvá sveta (v Katowiciach a vo Viedni). Kanaďanov sme v skupinovej fáze porazili 1:0 – v zápase, ktorý bol považovaný za jeden z najlepších v celej histórii ľadového hokeja – ale vo finále sme už na nich nestačili.

A podobne na nich vo finále nestačili Švédi v roku 1984 a USA v roku 1991. Jediné mužstvo, ktoré dokázalo zdolať Kanaďanov vo finále Canada cupu boli v roku 1981 Rusi. O šesť rokov neskôr im to však Kanaďania vrátili (na tomto turnaji hrali spolu v jednom útoku Wayne Gretzky a Mario Lemieux, ktorí sa postarali takmer o tretinu gólov svojho mužstva, pričom Gretzky vyhral kanadské bodovanie s 21 bodmi za tri góly a osemnásť asistencií).

V roku 1996 sa už nekonal Kanadský, ale Svetový pohár. Namiesto Československa hrali mužstvá Česka a Slovenska (jedni aj druhí prehrali všetky svoje zápasy) a ôsmym mužstvom bolo Nemecko. Vo finále prehrala Kanada s USA. V roku 2004 si rovnakých osem mužstiev zahralo Svetový pohár opäť (my sme prehrali všetko, Česi postúpili do semifinále). Kanada išla opäť až do finále, v ktorom porazila Fínov (čím skompletizovala zbierku finálových skalpov). A potom sme na čakali dlhých dvanásť rokov, až do tohto septembra.

mužstvo

Tentoraz však „veľkú šestku“ z Kanadských pohárov nedoplnili mužstvá Slovenska a Nemecka. Organizátori namiesto toho vymysleli niečo iné – výbery Európy (hráčov NHL z európskych krajín okrem Švédska, Fínska, Česka a Ruska) a výber Severnej Ameriky (hráčov USA a Kanady do 23 rokov).

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.