Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komárno: Pevnosti i Rimania

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň doma

Komárno je duchovným centrom maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku. No toto etnicitou i dejinami rozdelené mesto má čo ponúknuť aj turistovi, ktorého zaujíma staršia história.

Komárno: Pevnosti i Rimania Gabriel Beer Pekne zrekonštruovaná Monoštorská pevnosť v Komárome je mimoriadne atraktívna.

ktosi ho raz označil za mínové pole pamätníkov, ktorými si maďarská i slovenská komunita značkujú verejný priestor. V Komárne je aj história spred tisíc rokov stále živá. Nachádza sa tu známa jazdecká socha svätého Štefana, ktorej odhalenie v roku 2009 vyhrotilo vzťahy medzi obidvomi susedskými krajinami. Slovensko totiž odmietlo na svoje územie vpustiť maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma. Stojí tu aj súsošie svätých Cyrila a Metoda, ktorého umiestnenie bolo roky jablkom sváru, až v roku 2010 skončili vierozvestcovia na kruhovom objazde.

„V Komárne je aj história spred tisíc rokov stále živá.“

Prítomnosť Jókaiho divadla, Univerzity J. Selyeho či Podunajského múzea robí z Komárna kultúrne centrum slovenských Maďarov. Tvoria viac ako polovicu obyvateľov. Komárno sa v rokoch 1896 až 1918 rozkladalo na oboch brehoch Dunaja.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite