Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keď hrám, Freddie je so mnou

.peter Bálik .časopis .kultúra

Po smrti Freddieho Mercuryho mu dlho trvalo, kým našiel v sebe odvahu začať opäť hrávať piesne domovskej skupiny Queen. Dnes mu s tým pomáhajú ďalší speváci. Gitarista Brian May.

Brian May. Fenomenálny gitarista a predovšetkým člen legendárnej britskej skupiny Queen. Rôzne okolnosti spôsobili, že sa mu s touto kapelou nikdy nepodarilo zahrať v Československu alebo na Slovensku. Teraz sa to zmení. Brian May vystúpi 9. marca spolu so speváčkou a hviezdou svetových muzikálov Kerry Ellis v Bratislave v rámci turné One Voice po východnej Európe.

Queen v Budapešti

Pre 68-ročného Briana Maya to bude slovenská premiéra. Queen s lídrom Freddiem Mercurym sme poznali len z nahrávok, pretože vystúpeniu Queen v vtedajšom Československu bránila prísna komunistická cenzúra. Našťastie režim v Maďarsku bol voľnejší, a tak sa 27. júla 1986 kapela predstavila v Budapešti, kam zavítala aj početná skupina fanúšikov z Československa. Tu sa začína náš rozhovor s Brianom Mayom, podľa ktorého budapeštiansky koncert patrí vôbec medzi najkrajšie zážitky jeho hudobnej kariéry.

„Do východnej Európy sme vždy chceli ísť, ale dlhé roky to nešlo,“ spomína May pre .týždeň v telefonickom rozhovore z Londýna a pokračuje: „Bol to nádherný zážitok, do smrti na to nezabudnem. Štadión bol plný ľudí, ktorí roky počúvali našu hudbu, ale nemali nás šancu vidieť. Neboli tam len Maďari, ale aj fanúšikovia z ostatných krajín, ktoré boli v tom čase za železnou oponou. Koncert bol obrovskou šancou, ako sa s nimi stretnúť. Aj keď to bolo veľmi emocionálne, veľa vecí si z toho večera pamätám. Keď sme hrali maďarskú ľudovú pesničku, tak to bolo niečo neopísateľné. Také veci sa dejú raz život.“

Tento koncert nakoniec kapela zaznamenala v koncertnom dokumente Queen Budapešti, ktorý sa nakoniec premietal aj v druhej polovici 80. rokov v československých kinách. Bohemian Rhapsody, Under Pressure, Radio Ga Ga, We Will Rock You – aspoň takýmto spôsobom sme sa mohli dotknúť svojich hrdinov. Kapela v tom čase promovala hitmi nabitý album A Kind of Magic (1986), z ktorého nakoniec odvodili aj názov turné – The Magic Tour.

Podľa Maya im tento film vyšiel aj preto, že Queen boli vo vrcholnej forme. Bola to štvorčlenná skupina zložená z fenomenálnych rockových hudobníkov, ktorí vedeli vyprodukovať pompézny sound. Ako sa k tomu dopracovali? „Myslím, že je to otázka viery vo vlastné schopnosti. Moja teória znie, že ľudia nedokážu počúvať príliš veľa vecí naraz.

Stačí hrať jednu vec dobre a je to v poriadku. Trvalo istý čas, kým sme sa k tomu dostali. Chcelo to dosť sebadôvery. Na začiatku som sa bál, že keď hrám sólo, tak hudba podo mnou je prázdna, ale po čase som sa naučil, že keď sa sústredím na to, čo robím, je to v poriadku, a tak strach opadol.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite