Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Indické svetlo

.boba Baluchová .časopis .lifestyle

Do piateho najväčšieho indického historického a kozmopolitného mesta Hajdarábad som stihla pricestovať počas príprav na najpopulárnejší indický sviatok a festival v jednom – Diwali

Oslavuje sa nielen po celej Indii, ale aj v Japonsku, Nepále, Srí Lanke, Singapure, Malajzii, ako aj v Spojenom kráľovstve a USA. Tento rok ho prezident Spojených štátov amerických Barack Obama dokonca vyhlásil za sviatok, tak aby si tento festival svetiel naplno uctili hinduisti, buddhisti aj Sikhovia, žijúci v USA. Je to príležitosť, ktorá naozaj prekonáva hranice kultúr aj náboženstiev. Festival v duchovnej podstate znamená víťazstvo svetla nad tmou, poznania nad nevedomosťou, dobra nad zlom a nádeje nad zúfalstvom.
Päť dní osláv je spojených s piatimi hinduistickými filozofiami a legendami, každý deň je venovaný konkrétnemu Bohu. Asi najviac pozornosti strháva na seba bohyňa bohatstva a hojnosti – Lakšmi.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite