Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

My nič, my zbrojári

.časopis .týždeň v ekonomike

    Netradičné formy predaja v zbrojnom priemysle neimponujú len slovenskému ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi. Podľa britských médií patria k priaznivcom podivných obchodov zrejme aj britské zbrojárske konzorcium BAE Systems, jeho predchodca British Aerospace, ako aj ostrovné ministerstvo obrany.


    Celá kauza naplno prepukla pred dvoma týždňami, keď BBC zverejnila informáciu, že najväčší britský armádny díler platil bývalému saudskému veľvyslancovi v USA, princovi Bandarovi bin Sultanovi, 120 miliónov dolárov ročne. Dôvod bol prozaický – princ pred vyše dvadsiatimi rokmi dohodol obchod medzi Veľkou Britániou a Saudskou Arábiou v hodnote 40 miliárd dolárov.

.národné záujmy
    Veľká Británia dlhodobo patrila k veľkým dodávateľom zbraní do púštneho kráľovstva, ale kontrakt z roku 1985, známy ako Al Jamamah (holubica), sa mal stať najväčším zbrojárskym obchodom v britskej histórii. Na základe dohody prilietali na Blízky východ najmä bojové lietadlá a opačným smerom prúdilo 600- tisíc barelov ropy denne.

    Vtedajší kontrakt dohodli premiérka Margaret Thatcher a saudský kráľ Fahd. Podľa BBC však celú dohodu vyloboval práve princ Bandar (v súčasnosti generálny tajomník saudskoarabskej Národnej bezpečnostnej rady), ktorého otec bol v tom čase ministrom obrany.



    Prípadom sa začal zaoberať Úrad pre závažnú hospodársku kriminalitu (Serious Fraud Office) už pred niekoľkými rokmi. Začiatkom decembra minulého roku však denník Daily Telegraph informoval, že Saudská Arábia dala Spojenému kráľovstvu desať dní na to, aby vyšetrovanie zastavilo. Inak vraj začne nakupovať lietadlá od Francúzov.
    S článkom to možno nemalo nič spoločné, ale faktom je, že 14. decembra generálny prokurátor lord Goldsmith na pokyn vlády vyšetrovanie skutočne zastavil. Dôvod? V prípade pokračovania by mohlo poškodiť vzťahy s ropnou monarchiou, a ohroziť tak národnú bezpečnosť. Premiér Tony Blair, ktorý v rámci prípadu vypovedal ako svedok, k tomu podotkol: „Náš vzťah so Saudskou Arábiou je pre našu krajinu životne dôležitý... Tento strategický záujem je na prvom mieste.“
    Po nových informáciách sa o prípade vyjadril aj princ Bandar. Poprel obvinenia ako „vrchol lživej konštrukcie“ a odmietol, že by sa do finančnej a vládnej korupcie zaplietol. Možno je to naozaj tak a BAE, britská vláda i princ sú nevinní. Pochybnosti však vyvstanú pri spomienke na ďalší prípad, v ktorom zbrojovka vystupuje v úlohe priaznivca netradičných foriem obchodu.

.uvravený minister
    V čase, keď v Česku vládol muž menom Miloš Zeman, sa krajina rozhodovala, či od britsko-švédskeho konzorcia BAE Systems/ Saab kúpi 24 stíhačiek Gripen. V roku 2002 schválila nákup za 60 miliárd korún vláda, v Poslaneckej snemovni, ktorá mala posledné slovo, však vďaka jedinému hlasu obchod neprešiel. Česká republika (už za vlády Vladimíra Špidlu) si preto 14 strojov na desať rokov aspoň prenajala.
    O možnej korupcii sa síce hovorilo dlho, ale istý prelom nastal až vo februári tohto roku, keď švédska verejnoprávna televízia odvysielala reportáž, podľa ktorej politici, ktorí o nákupe a prenájme rozhodovali, prijímali vysoké úplatky. Podozrenie padlo aj na veľkú rybu s tvárou bývalého českého ministra zahraničných vecí Jana Kavana. S ním sa novinári, vydávajúci sa za zástupcov BAE, stretli v Prahe a v Londýne. Skrytou kamerou potom nakrútili niekoľko Kavanových zaujímavých vyjadrení na tému, ako je v Česku možné ovplyvňovať vyšetrovanie, či aká by to bola pre politickú scénu katastrofa, keby niekto prehovoril. Pred českými novinármi sa exminister snažil brániť: vraj porozprával len množstvo úvah, špekulácií a klebiet, ktoré kolovali v Poslaneckej snemovni.
    O tom, že nemuselo ísť len o klebety, však svedčí ďalší švédsky televízny program z mája, v ktorom najvyšší predstavitelia spoločnosti Saab pripustili vyplácanie vysokých provízií pri predaji stíhačiek do zahraničia. Provízie, ktoré agentom slúžia na ovplyvňovanie politikov, môžu pri jednotlivých kontraktoch dosahovať výšku stámiliónov švédskych korún. Predstavitelia BAE sa zatiaľ k ničomu podobnému nepriznali. Nemôžu si však byť istí, či sa na to nakoniec nepríde aj bez ich pomoci.
    Britský denník Guardian minulý týždeň informoval, že o prípad sa začalo zaujímať americké ministerstvo spravodlivosti. Dúfajme, že do celej kauzy vnesie viac svetla ako britskí vyšetrovatelia.

.tomáš Gális
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite