Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným dychom

.lucia Piussi .časopis .literatúra

Už niekoľko dní neodtŕham po večeroch oči od knihy Pohybliví v pohyblivom – knihe o básnickej skupine Osamelí bežci. Neskutočné čítanie! Je to ako predierať sa minulosťou v priamom prenose a na vlastnej koži. Nevychádzam z úžasu. Predstavujem si, aké to asi muselo byť pre Laučíka, Štrpku a Repku, keď prišiel za nimi (!!!) do Bratislavy Ginsberg a napriek všadeprítomným eštebákom s ním zažili niekoľkodňové túlania a nekonečné rozhovory. Hulili s ním prvýkrát trávu. (Predstavte si, že si za vami do Bratislavy príde Bob Dylan, aby si vypočul váš koncert a oni vám ho zrušia!)  Len o pár desiatok strán ďalej nemôžem prestať čítať Repkovu reportáž z okupácie v roku 68. Nikto mi to ešte nesprostredkoval takto – na vlastnej koži to zažívam, jeho myšlienky sú mojimi, jeho úzkosť ma dusí tu a teraz.. A včera do noci som zas ostala visieť nad stránkami o „dotykoch“ Miroslava Válka s Osamelými bežcami. Akoby som to videla na vlastné oči. Akoby to bol ten pravý slovenský film, na ktorý všetci čakáme! Stále napätý budúci minister Válek aj s húfom napätých akváriových rybičiek v pozadí sarkasticky hovorí ledva osemnásťročnému chalanovi z Paty, (chalanovi, ktorý ešte zamúti hlavy toľkým generáciám ľudí svojimi pretekajúcimi veršami), vraví mu: „Básnik musí byť chorý. A vy ste všetci takí až nechutne zdraví.“ Ten chlapec sa už vtedy volal Ivan Štrpka. A budúci minister Válek? Ten vo svojom „tesnom objatí anjela s diablom“ veľmi čoskoro píše celkom inú históriu...
Mladí historici z Budapešti sa nielenže sami svojvoľne naučili po slovensky, ale s nebývalou snahou o nájdenie spoločnej reči sa zaoberajú slovensko-maďarskými vzťahmi. Práve v týchto dňoch vydali knihu s názvom Rozštiepená minulosť. Treba ju dať do pozornosti všetkým, ktorých už omrzeli tie isté bezvýchodiskové spory a „zlé nálady“. Nanovo a so snahou riešiť otvárajú témy „plné napätia, doslova nabité pušným prachom, plné disproporcií a konfliktov. Témy prekračujúce niekoľko storočí “... Podrobnosti  sú na: www.minulost.sk.
A na záver ešte citát z Máraiových denníkov, ktoré práve vyšli: „Nezapomeň, že v jedné z nejdokonalejšdh životních pospolitostí, v Perikleových, Platonových a Sokratových Athénách, kde kultura byla všeobecným životním stylem komunity, byl Sokrates odsouzen k smrti. Jistě, většinou hlasů. Ale tato ‚většina hlasů‛ je to, co je silnější než kultura.“
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite