Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tiger v kokpite

.časopis

    Keď Lewis Hamilton vstúpil do Formuly 1, diskutovalo sa najmä o farbe jeho pleti. V polovici šampionátu sa už hovorí len o jeho veľkej šanci získať majstrovský titul.

    „Pane, moje meno je Lewis Hamilton a raz by som rád jazdil za váš tím,“ slová desaťročného čierneho chlapca boli určené Ronovi Dennisovi, šéfovi McLarenu – jednej z najúspešnejších stajní histórie F1. Písal sa rok 1995 a malý černoško práve vyhral ďalšie zo svojich motokárových pretekov. Prešlo dvanásť rokov a táto historka patrí k najopakovanejším v motoristickom športe. Prianie odvážneho chlapca sa naplnilo, ba čo viac, môže sa stať prvým pilotom v histórii, ktorý sa stane majstrom sveta v svojej premiérovej sezóne.

.odvážny chlapček
    Za ten tucet rokov sa v živote oboch aktérov viac-menej náhodného stretnutia stalo veľa vecí. Ron Dennis získal dodávateľa motorov Mercedes, no prišiel o tradičného sponzora, cigaretovú značku Marlboro, čím sa skončilo najdlhšie partnerstvo v dejinách motošportu. Spolupracovali totiž 23 rokov. V nových strieborných farbách však Dennis priviedol k dvom majstrovským titulom fínskeho sympaťáka Miku Häkkinena.

:Vyhrával aj malý Lewis, na ktorého Dennis nezabudol. O tri roky po osudovom stretnutí mu ponúkol zmluvu, vďaka ktorej sa rodák zo Stevenage dostal do podporného programu McLarenu pre mladých jazdcov. Jeho progres tým len pokračoval, a keď v roku 2001 začal jazdiť formulové šampionáty, vyhral v každej triede. Najskôr britskú Formule Renault, potom seriál F3 a nakoniec vyhľadávačmi talentov ostro sledovaný šampionát GP2, ktorý je považovaný za odrazovú dosku do F1.
    Ron Dennis neváhal a mladíkovi zmluvu ponúkol. Napriek množstvu kritikov, ba aj napriek tomu, že sa kedysi zariekol, že do tímu nezoberie žiadneho pilota bez skúsenosti v F1. Naposledy tak urobil v roku 1993, keď dal šancu Michaelovi Andrettimu, no syn bývalého svetového šampióna Maria totálne vyhorel. Lewis však jeho názor na nováčikov zmenil a nielen preto, že doňho za dvanásť rokov investoval odhadom asi päť miliónov libier.

.pevne na zemi
    Ron Dennis je považovaný za jednu z najsilnejších postáv súčasnej F1. Uhladený diplomat, ale aj veľký stratég, vždy pokojný, premýšľavý typ. Jazdcov považuje za svojich partnerov, preto dbá nielen na ich jazdecké umenie. Podstatné sú preňho aj ľudské kvality a v tomto smere našiel v Lewisovi to, čo hľadal.
    „Už pri prvom stretnutí sa mi, na rozdiel od iných mladíkov, stále pozeral do očí, bol priamy a odvážny. Sebavedomie sa často spája s aroganciou, no uňho je to o inom. Je to rozumný a rozhľadený človek. Počúva rady, čo nie je u mládeže pravidlom, a progresívne pracuje na svojej kariére. Túto šancu si zaslúži, preto je v našom tíme. Nie pre svoju farbu,” povedal pri podpise zmluvy s prvým černochom v histórii F1. Ako tvrdí sám Hamilton, k jeho správaniu a vystupovaniu mu pomohli aj hodiny karate, s ktorými začal v ôsmich rokoch, keď ho na škole šikanovali pre jeho farbu pleti. Dotiahol to až na čierny pás.
    Jeho správanie nezmenili ani prvé úspechy vo Formule 1 a obrovský mediálny záujem o jeho osobu. Ten vyústil až do toho, že Dennis prísne stráži počet interview a pred blížiacou sa Grand Prix Veľkej Británie ho dokonca chce stiahnuť z Anglicka, aby mal chlapec pokoj. „Som si však istý, že Lewis to zvládne. Jeho debut nie je prekvapením len výsledkami, ale aj správaním, tým, čo a ako hovorí. Doteraz ho všetci len chvália, no som si istý, že keď raz príde nejaká kritika, a tá určite príde, ustojí to,“ verí svojmu pilotovi Dennis.
    „Nečítam v novinách rozhovory so mnou. Načo, veď viem, čo som povedal,“ vysvetľuje svoj recept Hamilton pre Observer. „Mám čítať, že som superstar? Nie, to nechcem, som Lewis, aký som bol aj doteraz.“
    Pri zemi ho drží aj osud jeho brata Nicholasa, mladšieho o sedem rokov, ktorý trpí mozgovou obrnou a je pripútaný na invalidný vozík. „Je to skvelý chalan, mal by byť inšpiráciou pre všetkých. Vždy sa usmieva a je spokojný, aj keď nemôže robiť toľko vecí ako ja. Keď mám problém, spomeniem si, aký ťažký je jeho život. Som s ním rád, je to môj najlepší priateľ,“ hovorí Lewis, s ktorým cestuje Nicholas na všetky európske veľké ceny a najradšej súťažia s autami na diaľkové ovládanie. „Nikdy by som nikoho nenechal vyhrať, ale Nicka niekedy nechám. No verte mi, že je to pre mňa ťažké,“ pridáva s úsmevom.

.ďaleko od robota
    Vstup prvého černocha do F1 sa nedá porovnať so žiadnym iným nováčikom v histórii. A nie pre farbu kože. Začal tretím miestom hneď pri premiére v Melbourne, odvtedy stál vždy na pódiu, prvé víťazstvo dosiahol v Kanade na svojej šiestej veľkej cene, o týždeň to zopakoval na legendárnom Indianapolise. Tróni na čele hodnotení majstrovstiev sveta, zatienil aj svojho tímového kolegu Fernanda Alonsa, majstra sveta dvoch ostatných sezón, ktorý mal byť v McLarene jasnou jednotkou. Nie je. Najväčším favoritom na titul je dnes podľa väčšiny odborníkov Lewis Hamilton.
    Jazdec, ktorý dokonale využíva možnosti svojho monopostu a takmer nerobí chyby. So zaujímavým postrehom prišiel Kieran Crawley, jazdcov bývalý šéf v motokárovom tíme M-Sport. „V F1 ešte neurobil chybu, a tak sme ho nevideli bojovať zo zadných pozícií. V tom je najnebezpečnejší. Bol by som rád, keby Lewis nejaké chyby urobil, až potom všetkým predvedie, čoho je naozaj schopný!“
    Odborníci často prirovnávajú Lewisa k robotovi a ako píše britský Guardian, nie sú ďaleko od pravdy. K vrodenému talentu totiž mladík pridal tvrdú prácu, podporovanú najmodernejšou technológiou. Počnúc supersimulátorom, ktorý vyvinuli v McLarene, a na ktorom môžu jazdci donekonečna trénovať jazdu na tom-ktorom okruhu, končiac dozorom novozélandského špecialistu na výskum mozgu Kerryho Spackmana, ktorý pomocou virtuálnej reality zvyšuje schopnosť mozgu absorbovať, analyzovať, ukladať a najmä využívať prijaté informácie.
    Slovíčko robot sa však na Lewisa úplne nehodí – má totiž jazdecké srdce a v divákoch vyvoláva jeho technicky takmer dokonalá jazda silné emócie.

.bude najbohatší?
    Všetky jeho výsledky, ale aj vlastnosti ustavične zvyšujú cenu mladíka na marketingovom trhu. Chlapec, pre ktorého opustil otec Anthony svoje zamestnanie v IT spoločnosti a bral si aj tri rôzne práce, aby zabezpečil financie na jeho kariéru, zarába podľa odhadov britských médií v súčasnosti nanajvýš pol milióna libier. No už sa oňho bijú desiatky firiem aj manažérov. Všetci v ňom vidia nového Tigra Woodsa. Fenomenálny golfista je najlepšie zarábajúci športovec v histórii, jeho ročný príjem sa s odmenami za výsledky a lukratívnymi zmluvami blíži sto miliónom dolárov. Aj Tiger je inej pleti, je najlepší, vyhýbajú sa mu škandály. Poctivý športovec, rodinný typ, sympatické vstupovanie i pekný vzhľad – to všetko má aj Hamilton, ktorý by mal byť podľa Guardianu prvým jazdcom, ktorý dostane plat 50 miliónov dolárov, čo nemal v F1 ani Michael Schumacher.

.michal Pavelka
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite