Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko a voda

.časopis

    Dezinfekcia pomocou UV zďaleka nie je jedinou technológiou, ktorá sa na Slovensku používa na úpravu pitnej vody. Skôr naopak, akákoľvek dezinfekcia je pri zdrojoch pitnej vody často iba prvým a posledným stupňom úpravy. A medzi tým?

Koagulácia, flotácia, filtrácia, niekedy až reverzná osmóza. Väčšine bežných spotrebiteľov pitnej vody znejú tieto pojmy cudzo, tak sa v krátkosti pozrime, čo znamenajú.
    Koagulácia je proces, pri ktorom sa pomocou pridanej látky (koagulantu) vyzrážajú inak vo vode rozpustné látky a pomocou usadzovacích nádrží sa oddelia a zlikvidujú samostatne ako kal.

    Flotácia je opačný proces. Voda sa prevzdušní veľmi jemnými bublinkami vzduchu alebo dusíka a v pene vytvorenej na povrchu sa zachytia látky a častice, ktoré sú príliš jemné alebo ľahké na to, aby sa dali odstrániť v usadzovacích nádržiach.
    Filtrácia je asi najzrozumiteľnejší pojem, vo väčšine slovenských úpravní sa používa klasická piesková filtrácia, kde voda tečie cez vrstvu kremičitého piesku, na ktorom sa zachytávajú vyzrážané látky, ktoré chceme z vody odstrániť (napríklad železo, mangán, organické látky a podobne). Pieskové filtre sú prirodzenou kópiou toho, čo sa deje aj v prírode. Keďže však majú obmedzený objem, musia sa filtre prať, aby sa nezahlcovali odfiltrovanými látkami. Pranie sa robí buď vodou, alebo vzduchom, pričom sa tieto spôsoby často kombinujú.
Reverzná osmóza je vlastne filtrácia, keď sa cez molekulový filter pretláča voda tak, že prejdú len jej relatívne malé molekuly a molekuly znečistenia, ktoré sú prakticky vždy väčšie sa zachytia. Keďže je takto získaná voda úplne čistá, nedá sa bez ďalšej úpravy použiť ako pitná voda. Musí sa spätne obohatiť o vhodné minerály a stopové prvky tak, aby mala správne a pre človeka vhodné zloženie.
    Našťastie máme na Slovensku dostatok zdrojov vody, ktorým stačia jemnejšie spôsoby úpravy, úplne inak sú však na tom štáty, kde je nedostatok zdrojov, ako napr. Japonsko, kde sa veľká časť pitnej vody vyrába práve pomocou reverznej osmózy z morskej vody. 

.juraj Petrovič
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite