Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kosovský prízrak

.časopis .udalosti

Bude Kosovo nezávislé alebo nie? Hoci na začiatku roka sa zdalo, že v

Bude Kosovo nezávislé alebo nie? Hoci na začiatku roka sa zdalo, že v júni padne konečný verdikt, riešenie sa stále nečrtá.

Rusi s právom veta v Bezpečnostnej rade OSN odmietajú aj posledný plán EÚ a USA. Text tohto plánu navrhuje de facto nezávislosť Kosova od Srbska a s ohľadom na obavy zo separatizmu v iných regiónoch Európy či sveta uvádza, že Kosovo je výnimočný prípad, ktorý vyplynul z postupného rozpadu Juhoslávie.
Preto vraj nemá byť precedensom. Kosovský problém by mohlo posunúť k riešeniu stretnutie Georga Busha s Vladimírom Putinom pri brehoch Atlantiku. Medzitým silnie kosovský tlak na medzinárodné spoločenstvo. Bývalý šéf kosovskej vlády a dnes opozičný politik Bajram Redzzepi v srbskej televízii pohrozil: „Môžeme čakať najviac dva, tri mesiace. (...) Ak bude Rusko našu nezávislosť v Bezpečnostnej rade vetovať, kosovský parlament vyhlási nezávislosť.“ Kosovčania rátajú s tým, že USA a EÚ by ich ako suverénny štát uznali. To však nie je isté. Špeciálny vyslanec EÚ pre Kosovo Stephan Lehne minulý týždeň oznámil, že riešenie statusu Kosova, ktoré by nevychádzalo z rezolúcie BR OSN, neprichádza do úvahy. No a keďže Rusi sú proti návrhom EÚ aj USA, kompromis pre región, kde žije 1,8 etnických Albáncov a už len stotisíc Srbov, zatiaľ nevidno. Ani srbská vláda sa nevzdáva. Ospravedlnenie prezidenta Borisa Tadiča za vojnové zločiny, ktoré adresoval Chorvátom, dávajú komentátori do súvislosti práve s otázkou Kosova – Srbi síce nemôžu očakávať od balkánskych susedov priamu podporu, ale aspoň neutrálnu a chápavú pozíciu. V zákulisí sa zatiaľ píšu nové scenáre. Riešením by vraj mohlo byť rozdelenie Kosova na menšiu časť, ktorá sa pripojí k Srbsku, a na zvyšok, ktorý sa stane nezávislým štátom.
.mh
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite