Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cez filter

.george Weigel .časopis .klub

Asi pred rokom som upozornil editora jedných veľkých amerických novín, že zobrazujú pápeža Františka, akoby to bol nejaký radikálny divoch, ochotný zbaviť sa všetkých prvkov katolíckej viery a praxe, ktoré sú mainstreamovej západnej kultúre nepríjemné. Môj priateľ mi odpovedal, použil pritom veľa slov, že predsa viem, ako fungujú médiá. Viem, že má pravdu. Ale zatiaľ čo sa toho veľa nahovorilo o Františkovom efekte, krátku úvahu si zaslúži aj téma Františkovho filtrovania.

Začalo sa to už počas jeho improvizovanej tlačovky, keď sa vracal z Ria de Janeiro v roku 2013. Vznikla najcitovanejšia veta pontifikátu: „Kto som ja, aby som súdil?“ Ale táto veta, ako povedal kardinál Francis George, bola „veľmi dezinterpretovaná... pretože on hovoril o niekom, kto už požiadal o milosrdenstvo a bolo mu odpustené. To je niečo úplne iné, ako keď niekto požaduje schválenie, a nie odpustenie.“ (Celý výrok znel: „Kto som ja, aby som súdil, ak hľadajú Pána v dobrej viere?“)
A čo sa filtruje? Všetko, čo nezapadá do schémy o „humánnom, progresívnom pápežovi, ktorý stojí proti zlovestným reakčným biskupom a malicherným katolíckym tradicionalistom.“ Napríklad pápežove vášnivé výroky na podporu manželstva ako stabilného zväzku muža a ženy, o čom hovoril krátko po minuloročnej synode. Alebo jeho obranu evanjelia života v prejave pred Európskym parlamentom. Tlač sa zamerala na Františkove obavy týkajúce sa imigrantov a nezamestnaných. Aj o tom bola reč. Lenže pápež hovoril aj o obrane tých, ktorých ľahostajnosť odsudzuje na osamotenosť alebo smrť, „ako je to v prípade ťažko chorých, opustených a detí, ktoré sú zabité v maternici“. Nečítali ste o tom, však? Ďalšia filtrovaná téma je (prepáčte ten pojem) démonológia. Celé desaťročia žiadny pápež nehovoril tak pravidelne o Satanovi ako František.  Zlo nie je pre neho žiadna abstrakcia. Satan a jeho prisluhovači sú pre pápeža niečím živým. Bolo by zaujímavé, keby sa nejaký novinár počas pápežových uvoľnených tlačoviek spýtal aj na túto tému.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite