Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Doma

.časopis

Občianstvo i previerky Ústavný súd ani po troch rokoch nerozhodol, či je zákaz dvojakého štátneho občianstva v súlade s ústavou. Návrh skupiny poslancov sudcovia odmietli na verejnom zasadnutí z procesných dôvodov. Gábor Gál, právny zástupca navrhovateľov, sa teraz chce obrátiť na európske a medzinárodné súdne orgány. Takmer 900 ľudí prišlo doposiaľ o štátne občianstvo SR. Len 55 z nich pre nadobudnutie občianstva Maďarska, čo bol pôvodný dôvod zákonnej zmeny. O slovenské občianstvo tak väčšinou prichádzajú Slováci, ktorí z pracovných či rodinných dôvodov žijú v zahraničí.

Na druhej strane, Ústavný súd odložil účinnosť sporných častí ústavnej novely z dielne Smeru a KDH, ktorými sa mali zaviesť previerky sudcov. Zostane to tak, až pokiaľ sa nerozhodne o súlade noriem s ústavou. V rámci previerok mali sudcovia dostať do 30. septembra dotazníky a následne mal ich spôsobilosť preverovať Národný bezpečnostný úrad, Súdna rada i prezident. Proti previerkam malo výhrady Združenie sudcov Slovenska i združenie Za otvorenú justíciu.
.lk, sita

V médiách sa objavili správy, že bývalá riaditeľka Rádia Expres Eva Babitzová sa chce angažovať v politike, a to vo farbách SDKÚ. Vnútrostranícki kritici predsedu Pavla Freša ju vraj chcú navrhnúť na post podpredsedníčky strany.
Dodávky zemného plynu na Slovensko stále klesajú. Minulý týždeň evidovalo SPP zníženie približne o štvrtinu objemu. Podľa plynárov zníženie dodávok nemá zatiaľ na zákazníkov žiadny vplyv.
Podľa ministerstva financií je priamy vplyv protiruských sankcií na našu ekonomiku malý. Väčšie riziko vidí minister Peter Kažimír v tom, že pre konflikt na Ukrajine sa oslabuje podnikateľská dôvera v Európskej únii.
Slovan Bratislava prehral v prvom zápase skupinovej fázy futbalovej Európskej ligy na pôde švajčiarskeho klubu Young Boys Bern vysoko 5:0.
Minulý týždeň nečakane odstúpil tréner hokejistov Slovana Bratislava Rostislav Čada. Dočasne ho zatiaľ zastupuje dvojica Vladimír Orságh a Ján Lipiansky.

Osobnosť: Agneša Kalinová/
Minulý týždeň zomrela vo veku 90 rokov známa novinárka a spisovateľka. Začínala ako redaktorka Kultúrneho života, pre svoje názory sedela tri mesiace vo väzbe. Počas normalizácie sa musela vysťahovať do Nemecka, kde pôsobila v Rádiu Slobodná Európa.    

Antiosobnosť: Miroslav Výboh/
Bývalý obchodník so zbraňami a priateľ Roberta Fica si podľa manažérov rakúskej firmy Steyr pýtal úplatok v kauze Pandur. Výboh, ktorý údajne na rokovaniach vystupoval ako poradca slovenského premiéra, žiadal 18 miliónov eur. Podnikateľ obvinenie odmietol.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite