Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .osobnosti

Na chodníku sa zjavil prvý ľad a do našich tvárí sa zaprel prvý vietor. Ideme na sever. A stúpame do výšok. Nie je to jednoduché. Od 3000 metrov sa jeden krok dá násobiť troma.

Na chodníku sa zjavil prvý ľad a do našich tvárí sa zaprel prvý vietor. Ideme na sever. A stúpame do výšok. Nie je to jednoduché. Od 3000 metrov sa jeden krok dá násobiť troma.
Človek sa rýchlejšie zadýcha a musí ísť pomalšie. Počínajúc Brathangom všetky dedinky na treku okolo Annapurny v Nepále pozostávajú z kamenných domčekov. Aj dedinka Gyaru, do ktorej sme sa šplhali dve hodiny z Pisangu. Ubytovali sme sa v lodgi s nenormálnym výhľadom. Zobudila som sa na to, že dychčím ako blázon, a nie a nie sa poriadne nadýchnuť, je noc a mám nádchu, teplotu a hnačku. No super.
Výšková choroba kombinovaná s prechladnutím. Môj nosič Kumar sa osvedčil, pekne sa o mňa celý deň stará, objednáva mi zázvorové čaje, dohliada, aby som bola dobre oblečená, a učí ma po nepálsky. Najlepšie mi idú nadávky. Na obed sme sa zastavili v dedinke Ngawal. Navštívili sme miestnu gompu, ktorú nám otvorila taká teta na požiadanie. Kumar sa pomodlil, klaňal, zapálil sviečku a tresol palicou na bubon, zatiaľ čo teta zatrúbila na mušľu, a potom nás zaviedla k nenápadnej drevenej skrinke s presklenými dvierkami. A tam to bolo. Odtlačok Budhovej ruky. Prispela som do šporkasičky a vyrazili sme do Bragy. Výhľady neprestávali, kone zvonili, ja som dychčala a Kumar ma učil po nepálsky. Dorazili sme do hotela s teplou sprchou a voňavými perinami. Asi pol hodiny som kľačala pod prúdom horúcej vody, konečne som si po týždni umyla hlavu a prehriala sa. Na večeru som si trocha dopriala. Dala som si zeleninovú pakoru s majonézou, potom steak z jaka so šalátom a hranolčekmi, a potom ešte horúcu čokoládovú tortu. Zapila som to smectou a litrom čaju, a potom sme posedávali spolu pri peci s majiteľom. Dnes som dostala aj nepálske meno. Phulmaya. V preklade znamená Kvetina lásky. Zajtra si prenajmem koňa a pôjdem na ňom do Kangsaru, lebo som chorá a nemala by som sa pred tým náročným prechodom cez Thorong La Pass (5 416), čo ma čaká za tri dni, vyčerpať. Akurát, že chudák Kumar bude musieť šliapať pol dňa s batohom za koňom.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite