Slovan, Sparta a klubové pomery naruby

.bohumil Stejskal .časopis .šport

Pred poslednou štvrtinou dvojzápasov tretieho – kľúčového – predkola kvalifikácie Ligy majstrov mali postup na svojej strane obaja majstri krajín bývalého Československa. Posledné polčasy sa však skončili opačne, ako možno pred zápasom očakávala futbalová verejnosť. Vlastne celý uplynulý eurofutbalový týždeň obrátil aspoň na jedno leto pomery medzi českými a slovenskými klubmi tak trochu naruby.

Sparta Praha síce prehrávala v Malmö 0:1 v prestávke odvetného duelu so šampiónom Švédska, ale impresívna výhra 4:2 v domácom zápase a forma útočníka Davida Lafatu, ktorý v prvom polčase zahodil výbornú príležitosť, stále dávali Čechom lepšie karty. Stačilo už len nedostať gól, alebo jeden streliť.
Slovan Bratislava držal v Podnestersku postupovú remízu 0:0, prvý polčas bez výraznej príležitosti, no s optickou prevahou moldavských šampiónov Sheriffa Tiraspol dával tušiť, že jeden gól, po ktorom by postupoval práve súper najlepšieho slovenského tímu minulej sezóny, je na spadnutie. Aj Slovanu stačilo gól nedostať, alebo jeden streliť, no jeho úloha sa zdala oveľa náročnejšia.

.kľúčové tretie predkolo
Tretie predkolo kvalifikácie Ligy majstrov je v tomto ročníku kľúčové. Jeho víťazi majú istú základnú skupinu  najlepšej Európskej klubovej súťaže – ak postúpia cez posledné predkolo. Ak nie, hrajú šesť zápasov v skupine Európskej ligy. Jedno aj druhé je v súčasnom stave slovenského futbalu skôr zbožným želaním.
Naposledy hral Slovan v skupine Európskej ligy pred tromi rokmi, Žilina v Lige majstrov na jeseň roku 2010. Bez výsledkov, ktoré by sme si dlhšie pamätali. Artmedia Petržalka, niekdajší klub súčasného majiteľa Slovana Ivana Kmotríka, odohrala skvelú futbalovú jeseň pred takmer desiatimi rokmi. Výnimka, ktorou dekádu potvrdzovalo pravidlo: slovenské tímy nemajú prečo mať reálne euroambície.
Česko malo len vlani v skupine Lige majstrov Plzeň, Slovan Liberec postúpil zo skupiny Európskej ligy do jarného playoff. Klubové tímy sú v jesenných súbojoch v podstate pravidelne, Plzeň pod trénerom Vrbom bola už skúseným a rešpektovaným členom jedného z dvoch elitných spolkov, ku ktorému sa občas pridalo aj iné mužstvo. Aj preto sú tam očakávania o úroveň vyššie, ako u nás.

.druhé polčasy
Asi desať minút po znovuotvorení hry v stredu večer sa nezávisle od seba, na dvoch rôznych koncoch Európy, odohrali rozhodujúce momenty zápasov o postup. Brankár majstra Česka Bičík zle odkopol loptu, Švédi ju zachytili a postupovali do protiútoku, ktorý obrana Rudých zastavila pred pokutovým územím len faulom. Markus Rosenberg nachytal gólmana pri priamom kope v protipohybe, lopta zapadla do siete za jeho chrbtom. 2:0 bol v tom čase postupový výsledok pre domácich.
V Tiraspole sa v nejednoduchej situácii v strede poľa po faule na kreatívneho záložníka Soumaha najlepšie zorientoval Erik Grendel. Vyrazil s loptou na kopačkách do protiútoku stredom obrany, taktický faul na ňom spáchal štítový záložník Sheriffu. Taktický z pohľadu situácie, netaktický z pohľadu zápasu. Jednu žltú už mal, druhú mu udelil maďarský rozhodca. Slovan mal na poslednú polhodinu výhodu jedného hráča v poli.
Tím nového trénera Straku tak mohol viac, ešte sebavedomejšie, držať loptu a čas, ktorý ho delil od postupu. Moldavský tím, plný legionárov a peňazí (niekoľkonásobne vyšší ročný rozpočet oproti Slovanu), bol odsúdený na bojovnosť a rýchle protiútoky. Obrana, no najmä záloha slovenského majstra, však situáciu zvládla a okrem jednej strely z diaľky, čo skončila na brvne, a jednej šance v úplnom závere, ktorá rezultovala zo zúfalej snahy domácich, nepustila favorita dvojzápasu k ničomu.
Naopak, šance Soumaha a Vitteka mali zápas rozhodnúť oveľa skôr. Na naše pomery miestami geniálny záložník Seydoba Soumah nastrelil v jasnej príležitosti zvnútra šestnástky brvno, neskôr vysunul do brejku Roberta Vitteka. Ale skúsený útočník nastrelil rameno brankára Tiraspolu, o postup sa tak Slovan musel triasť do posledného momentu. Zvládol to a postúpil do playoff o Ligu majstrov, v ktorom mu žreb prisúdil BATE Borisov.
Sparta musela dať vo Švédsku gól, no ani šesť minút pridaných k deväťdesiatim, ktoré bežne trvá zápas, nestačili. Po zápase hráči ľutovali stopercentnú šancu Kováča ešte z prvého polčasu či mentálne nastavenie, v ktorom sa príliš spoliehali na náskok z domáceho zápasu. Sklamanie, ktoré svorne opisovali, bolo hlboké. Tlač písala o blamáži.

.iné letá
Mohlo by sa zdať, že slovenský a český futbal sa v jeden večer vydali každý opačným smerom. Trend sa navyše potvrdil o 24 hodín, keď z predkola Európskej ligy UEFA vypadli Slovan Liberec, Mladá Boleslav a prekvapujúco aj Plzeň. Traja českí zástupcovia uhrali v šiestich zápasoch len jednu remízu, celkové skóre 6:17 z troch nepodarených dvojzápasov napovedá, že úder klubovému futbalu v Česku to bol bolestný.
Naopak my po dlhom čase zažívame európske futbalové leto, v ktorom ani jeden slovenský zástupca neurobil hanbu. Košice herne nesklamali v druhom predkole, v treťom AS Trenčín ešte desať minút pred koncom odvety držal postupovú pozíciu na pôde účastníka anglickej Premier League, Hull City. Spartak Trnava postúpil ďalej cez Škótsky St. Johnstone a zahrá si playoff o skupinu EL UEFA proti FC Zürich.
Blýska sa na lepšie časy aj bez novopostavených štadiónov, ktoré stále chýbajú? Napriek sympatickým výkonom Trenčína a Trnavy v predkolách Európskej ligy a možnému prieniku Slovana do najlepšej tímovej súťaže by to aj v prípade, keby to bola pravda, bola len prvá jarná lastovička. Bodaj by však priniesla lepšie futbalové letá.