Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prebúdzanie

.anna Kyppö .časopis .týždeň vo svete

Fínsko je známe ako idylická Krajina tisícich jazier a lesov. Život aj v najväčšom fínskom meste, Helsinkách, je v porovnaní s európskymi metropolami pokojný, nehovoriac o menších provinčných mestách. A takým menším provinčným mestom je aj Jyväskylä v strednom Fínsku.

V zime sa so susedmi často nestretávame. Ak sa chcem s niekým stretnúť, vyjdem na jazero. Jazero je naším „spoločným dvorom“. Keď svieti slniečko, na jazere je rušno. Jedni sú na lyžiach alebo zimných kolobežkách, druhí na rybačke – vŕtajú do ľadu diery a vysedávajú pri nich od rána do večera. Nejde ani tak o úlovok, ako o relax. Zimná rybačka patrí k fínskym zimným tradíciám, ba dokonca sa považuje za zimný šport, ale v podstate je to forma príjemného oddychu.
V máji však aj v tomto kraji prichádza k dramatickým zmenám. Predstavte si, že ešte pred dvoma týždňami som sa lyžovala na jazere, a teraz behám v lese plnom vtáčieho spevu a vône zeme. Zo zeme vyráža tráva a objavujú sa prvé kvety – podbele. Ba dokonca na mojej kvetinovej hriadke vykúkajú snežienky – tie, ktoré som si priniesla pred niekoľkými rokmi zo Slovenska. Pripomínajú mi domov.
Noci sú tu síce stále chladné, ale cez deň teplota vystúpi na desať až pätnásť stupňov. A to je už oficiálne leto... Na našom jazere sa usadilo dvadsaťsedem labutí! Začína sa obdobie svetla. Najbližšie sa stmí v auguste. Dovtedy treba urobiť všetko, čo sa robí v lete – zasadiť, pozbierať úrodu, upratovať, a navyše oddychovať.
Parky a lesné chodníky sa zapĺňajú bežcami, cyklistami, rodinami s deťmi. Všetci sú v pohybe, starí aj mladí. Začína sa nový život po dlhej, ale krásnej zime. Obdobie svetla a tepla je krátke, tak rýchlo do toho!

Anna Kyppö pôsobí vo Fínsku vyše 30 rokov ako lektorka slovenského jazyka a kultúry. Lektorát slovenčiny na Univerzite v Jyväskylä je jediný slovenský lektorát v severských krajinách.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite