Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sen pre troch

.časopis

Už sedem rokov sú shakespearovské predstavenia obľúbenou súčasťou bratislavského leta. Zrejme to tak bude aj tento rok, a

Už sedem rokov sú shakespearovské predstavenia obľúbenou súčasťou bratislavského leta. Zrejme to tak bude aj tento rok, a to aj napriek tomu, že Sen noci svätojánskej v réžii Ľuba Pavloviča skôr sklamal, ako prekvapil.


Shakespearovské slávnosti sú jedným z nápadov Václava Havla, ktorý chcel Hradčany otvoriť ľuďom a kultúre. Pred siedmimi rokmi priniesol Shakespeara do Bratislavy Marián Zednikovič. Počet predstavení každý rok rastie. V roku 2006 videlo počas divadelných prázdnin divadlo na Hrade 10 000 ľudí. Tento rok to zrejme nebude iné. V Bratislave v týchto dňoch vidíme premiérový Sen noci svätojánskej, po ňom prídu na rad minuloročné inscenácie Ako sa vám páči a Othello a na záver očakávaná Búrka s Janem Třískom v hlavnej úlohe.
Letné shakespearovské predstavenia majú niekoľko zvláštností. Prvou je česko-slovenská spolupráca, vďaka ktorej môžeme nielen počuť v jednom predstavení češtinu a slovenčinu, ale aj vidieť českých a slovenských hercov. Druhou zvláštnosťou je, že ide o príjemné, vďaka hradnej scenérii tak trochu romantické predstavenia, pri ktorých sa na divadelnú kvalitu až tak nehľadí. Niežeby táto bola podpriemerná – to nebola (a dúfajme, že ani nebude) nikdy – s výnimkou Třískovho Kráľa Leara však nešlo z divadelného hľadiska o nič výnimočné.

Skoro tak je to aj v inscenácii Shakespearovej komédie Sen noci svätojánskej. Vo viac-menej slovenskej inscenácii účinkovali aj Oldřich Vízner a Sabina Laurinová. A napriek trom vynikajúcim a viacerým dobrým hereckým výkonom nešlo o výnimočné predstavenie. Navyše trpela bratislavská Svätojánska noc až zarážajúcou nevyváženosťou a absenciou režisérskeho názoru.
Sen noci svätojánskej je komédia, ktorej zápletku vytvára stretnutie a prenikanie troch ináč bezpečne oddelených svetov. Noc pred svadbou Tezea a Hippolity (a ďalších dvoch párov) sa skupina prostoduchých remeselníkov rozhodne nacvičiť grécku tragédiu a zahrať ju na svadobnej hostine. Zároveň sa do ľudských záležitostí zapletú čarovné bytosti Oberon, Titania, vždy veselý Puk a skupina tancujúcich víl. Stretnutie týchto troch svetov je vďačným materiálom na situačný humor, láskavú romantiku a v prípade hĺbavejšieho režiséra aj na nadčasové úvahy o skutočnej skutočnosti a osudovom podmienení lásky a nenávisti.
Potenciálne najkomickejšie postavy remeselníkov sú však v Paulovičovej inscenácii ťarbavé a neveľmi komické. Ich (vďaka Shakespearovmu textu) vtipné výstupy dokáže s pochopením prijať iba veľmi prajné publikum. Vtipne zahrať amatérskych hercov zrejme nie je ľahká úloha, pre nevýrazných hercov na čele s Karolom Čálikom to je úloha nedosiahnuteľná. Remeselnícka trápnosť ostro kontrastuje so skutočnou komikou dvoch mladých zamilovaných párov (Milan Ondrík a Anikó Vargová, Peter Kadlečík a Lucia Gažiová) a najmä s hereckým majstrovstvom Oberona (Oldřich Vízner), Titanie (Sabina Laurinová) a Puka (Táňa Pauhofová), ktorý je v skutočnosti pánom javiska. Táňa Pauhofová ho hrá s úsmevnou ľahkosťou. Tancuje, behá po pódiu, robí nezbedy a potom sa na nich zabáva.
Vážnejším problémom je názor na Shakespeara, teda jeho absencia. Klasiku dnes nemožno jednoducho naštudovať podľa scenára, dať do nej zopár vtipných nápadov a „len tak“ ju zahrať publiku. Klasika si vyžaduje názor, interpretáciu. V tomto predstavení ju však hľadáme márne. Geniálny divadelný text sa tak mení na sled viac či menej vtipných scénok, ktoré v lepšom prípade pobavia, v horšom nudia. A to aj napriek dobrej Novinského hudbe a s hradným nádvorím výborne komunikujúcej Liptákovej scéne. 
Napriek tomu treba Sen noci svätojánskej na Hrade vidieť minimálne z troch dôvodov: Oberon, Titania a Puk, teda Vízner, Laurinová a Pauhofová. A s pohárikom šampanského v prestávke vyzerá nakoniec aj nočná Petržalka takmer úchvatne.

William Shakespeare: Sen noci svätojánskej, Letné shakespearovské slávnosti 2007. Réžia Ľubo Paulovič Scéna František Lipták Hudba Michal Novinski Hrajú: Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Táňa Pauhofová, Marta Sládečková, Stano Kráľ, Peter Kadlečík, Lucia Gažiová, Milan Ondrík, Anikó Vargová, Karol Čálik a ďalší. Premiéra 1. júla 2007.

.juraj Kušnierik
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite