Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Slovensko vo Fínsku

.katarína Petríková .časopis .šport

Majstrovstvá Európy v atletike, Helsinky 2012. Dvanásť vojakov v poli, jedna medaila a päť umiestnení v prvej desiatke. A hoci nie všetky výpravy prišli v najsilnejšej zostave, aj tak je to vynikajúca vizitka pre slovenskú atletiku.

Krajina zimných športov, najmä hokeja a severských lyžiarskych disciplín, privítala (letnú) kráľovnú športov pompéznym štýlom. Zaujala napríklad rekordným počtom dobrovoľníkov, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou každého veľkého podujatia. Vo Fínsku ich bolo až 1 700.
Otvárací ceremoniál v Helsinkách sa niesol v duchu fínskej hudby a divadla na námestí Senate Square pred fínskou katedrálou Tuomiokirkko. Potom Fíni dokázali priamo na olympijskom štadióne, že atletiku naozaj milujú. A najviac asi milujú hod oštepom. Veľkým idolom fínskej mládeže je už dlhé roky Tero Pitkämäki, ktorý tentoraz nebol schopný udržať krok so špičkou oštepárov, ale práve v oštepe získali Fíni svoju jedinú bronzovú medailu. Uchmatol si ju Ari Mannio.

.európska špička
Najúspešnejšou krajinou šampionátu sa stalo s piatimi zlatými medailami Nemecko, v tesnom jednomedailovom náskoku pred Rusmi. Nemcom najviac sedeli technické disciplíny, ale európsky výkon roka zaznamenala ich ženská štafeta na 4 x 400 metrov. Nemci sa ukázali dobre pripravení na najväčší športový vrchol tohto roka, ktorým sú jednoznačne Olympijské hry v Londýne (27. júl až 12. august).
Inšpiratívne výkony podali už tradične obaja aktéri v najkratších šprintoch. Mužskú stovku vyhral Francúz Christophe Lemaitre, ženskú vychádzajúca hviezda Ivet Lalova z Bulharska, obaja sa radia medzi spolufavoritov na olympijské hry. Medzi najlepšie výkony šampionátu sa radí aj mužská štafeta 4 x 100 m z Holandska, ktorá vo finále zabehla národný rekord svojej krajiny.
Asi najviac „nabitý“ beh s vyrovnanými výkonmi bol finálový beh 400 metrov prekážok žien. Víťazka Irina Davydova z Ruska zabehla svetový výkon roka s časom 53,77 s, ďalšie tri pretekárky v štartovom poli si urobili osobné rekordy. O svetové výkony roka sa postarali aj neskorší víťazi AIPS (Medzinárodná asociácia športových novinárov) ukrajinská trojskokanka Olha Saladuha a francúzsky žrdkár Renaud Lavillenie. Obaja atakovali okrúhle hranice (Saladuha skočila 14,99 metra, Lavillenie 5,97 metra a pokúšal sa aj o 6,02 metra) a zapísali sa medzi favoritov pod olympijskými kruhmi.

.slováci
Slovenská výprava sa ani zďaleka nestratila. Dvanásti Slováci z 1 342 prihlásených atlétov poriadne zabojovali. Ambície boli, motivácia tiež. A nakoniec boli aj výsledky. Strieborná medaila prekvapila a veľmi potešila.
Martina Hrašnová sa dokázala po materskej dovolenke vrátiť a uspieť. Slovensko vďaka nej získalo druhú medailu na európskom šampionáte v ére samostatnosti. Predtým uspel kladivár Libor Charfreitag na ME v Barcelone 2010, kde sa stal majstrom Európy. Teraz sa o medailu opäť postarala kladivárka.
Darilo sa aj osemstovkárom. Jozef Repčík sa dostal najrýchlejším časom sezóny (1:46,62 min.) do finálového behu ME a zároveň sa priblížil na tri desatiny k olympijskému limitu. Po behu pre .týždeň povedal: „Veľmi sa teším z postupu do finále. Bol som odpisovaný, a teraz som vo finále. Nádherný pocit. Je to neuveriteľné.“ Vo finále nakoniec obsadil krásne siedme miesto.
Osemstovkárka Lucia Klocová sa viac ako z postupu do finále tešila z vlastných pocitov: „Mala som v závere dosť síl. Nohy ma počúvali.“ Vo finále nakoniec skončila šiesta a dostala tým chrobáka do hlavy, lebo sa rozhoduje či na Olympijských hrách pobeží osemstovku, alebo tisícpäťstovku.
Skokanské dvojičky, sestry Veľdákové tentoraz nesklamali. Danka si uchmatla  piate miesto v trojskoku žien, jej sestra Janka desiate miesto v diaľke žien. Potešilo aj šieste miesto Michala Kabelku v skoku do výšky mužov.
Celkovo môžeme konštatovať, že výsledky sú veľmi slušnou vizitkou pre slovenskú atletiku. Pred najväčším vrcholom sezóny – Olympijskými hrami v Londýne – to predstavuje sľubný výkonostný progres, ale aj záväzok. Uvidíme, ako sa s tým popasujú. Ale jedno je isté – tohtoročný fínsky vzduch Slovákom praje. Aj v zime, aj v lete.  

.young leaders forum
Pod záštitou Európskej atletickej federácie, Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a v spolupráci s organizačným výborom Majstrovstiev Európy v Helsinkách sa počas šampionátu konalo aj takzvané European Athletics –UNESCO Young Leaders Forum. Zúčastnili sa na ňom mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov z päťdesiatich členských európskych krajín (medzi nimi aj autorka tohto textu) nadšení pre šport a najmä atletiku.
Fórum prebiehalo vo forme prezentácií a diskusných workshopov s cieľom motivovať účastníkov na realizáciu projektov v prospech atletiky a ich miestnych športových komunít.  
Medzi hlavnými rečníkmi bol aj bývalý majster sveta v skoku o žrdi Rens Blom, momentálne mládežnícky tréner a organizátor atletických podujatí v jeho miestnej komunite. Blom bol lídrom vlastného projektu na vytvorenie elitného tréningového centra v Holandsku. Jeho sen sa stal skutočnosťou a veľkou inšpiráciou pre iných. Veď, ako vychovať mladých atlétov na veľké európske či svetové hviezdy? Sledovať hotových namakaných elitných atlétov je už veľmi jednoduché, ale venovať sa im od základu – to je dlhý a zložitý proces.

Autorka je účastníčka Young Leaders fóra.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite