Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Aká veľká má byť vláda?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Deň daňovej slobody vychádza tento rok na 7. júna, čo je o štyri dni neskôr ako vlani. Tento symbolický dátum pritom súvisí so zásadnou politickou otázkou: aká veľká má byť optimálna vláda?

.týždeň

20 rokov podľa .týždňa

.štefan Hríb .martin Hanus .jozef Majchrák .eva Čobejová .jaroslav Daniška .jozef Ryník .lukáš Krivošík .časopis .téma

Čo sa dialo s krajinou, ktorá v roku 1989 civilizačne zaostávala? Ako sme zvládli nevyhnutné zmeny? V ktorých oblastiach Slovensko uspelo a v ktorých úplne prepadlo? Na nasledujúcich stranách prinášame redakčný pohľad na našich 20 rokov slobody.

.týždeň

Verím v slobodných ľudí

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Tvrdí, že slovenské banky sú v dobrej kondícii, ale nemyslí si, že z Bratislavy by mohlo byť významné finančné centrum. Hospodársku politiku Baracka Obamu vidí negatívne a vyčíta jej prílišný paternalizmus. Americký ekonóm Edward C. Prescott.

.týždeň

Flexizásadový Rasmussen

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň vo svete

Od prvého augusta je generálnym tajomníkom NATO bývalý dánsky predseda vlády, Anders Fogh Rasmussen. Po piatich rokoch tak na tomto poste vystriedal Holanďana Jaapa de Hoop Scheffera. Kto je tento muž a čo prinesie jeho pôsobenie Severoatlantickej aliancii?

.týždeň

Skutočnej slobody sa nedožijem

.lukáš Krivošík .jakub Kratochvíl .časopis .rozhovor

Hovorí si britský libertarián. Začiatkom 90. rokov radil premiérovi Jánovi Čarnogurskému pri ekonomickej reforme, a

.týždeň

Sociálny štát v starom Ríme

.lukáš Krivošík .časopis .kritická príloha

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v

.týždeň

Čo hovorí Švajčiarsko svetu?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň vo svete

Profesorka ekonómie na Ženevskej univerzite, ktorá sa angažuje vo viacerých liberálnych think-tankoch a v rokoch 2004 až 2006 bola prezidentkou Montpelerínskej spoločnosti. Na pozvanie Konzervatívneho inštitútu hovorila v Bratislave o tom, prečo je konkurencia vo Švajčiarku dobrým príkladom pre Európu. Victoria Curzon-Price.

.týždeň

Ron Paul v Bratislave

.lukáš Krivošík .časopis .téma

Hoci možno nevyhrá, republikán Ron Paul je najzaujímavejším fenoménom amerických primárok. Nielen spontánnymi nadšencami po celej Amerike, ale aj tým, že kvôli nemu sa stretávajú ľudia v