kauzy
subkauzy
články
rssVyhlásenie k disciplinárnemu stíhaniu predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina
Aj predseda Najvyššieho súdu môže byť disciplinárne stíhaný
.skupina sudcov a občianske združenie1. december 2010 | prečítané 1756x | reagovali 2 ľudia
Sudcovská iniciatíva „Za otvorenú justíciu“ už od svojho vzniku vníma súdnictvo ako súčasť štátnej moci, ktorá pochádza od občanov. Preto musí byť otvorená kontrole a vecnej kritike zo strany občianskej verejnosti a súčasne aj kompetentných štátnych orgánov. Dlhodobo poukazujeme na to, že súdnictvo a sudcovia nemôžu byť vnímaní ako garancia zákonnosti a spravodlivosti, pokiaľ ich vrcholnými predstaviteľmi nie sú odborné a morálne autority, požívajúce všeobecnú vážnosť a rešpekt.
Na čele slovenského súdnictva je dlhé roky Štefan Harabin, ktorého správanie, ale najmä skutky rozdelili sudcovský stav, postavili súdnictvo pod drobnohľad verejnosti a vyvolali záujem aj zo zahraničia. Jeho pôsobenie vo funkcii ministra spravodlivosti a predsedu najvyššieho súdu poškodilo mienku o slovenskom súdnictve do takej miery, že sa z toho bude spamätávať ďalšie dlhé roky. Klamanie v parlamente, priateľské vzťahy s drogovým dílerom, jasná politická profilácia, znemožnenie kontroly hospodárenia so zverenými verejnými financiami kompetentným štátnym orgánom, účelové disciplinárne návrhy proti názorovým oponentom, pochybnosti pri udeľovaní odmien sudcom a jeho blízkym spolupracovníkom, účelové zásahy do rozvrhu práce Najvyššieho súdu SR, to všetko sú fakty, ktoré mali byť už v minulosti predmetom záujmu príslušných orgánov.
V tomto smere sudcovská iniciatíva očakávala od ministerky spravodlivosti razantný postup už krátko po voľbách. Pokiaľ sa ministerka spravodlivosti v súčasnosti rozhodla podať na Štefana Harabina návrhy na začatie disciplinárneho konania za skutky, ktoré považuje za porušenie zákona, je tento postup nielen jej oprávnením, ale aj povinnosťou.
V Bratislave 30. novembra 2010
Katarína Javorčíková
Miroslav Gavalec
hovorcovia iniciatívy
Diskusia (2)
-
.držím palce!!!!! od .charlotta | 6. december 2010 15:39
pán Gavalec , držím Vám palce. Ste veľmi odvážny a zodpovedný človek - sudca
-
.tIPOS/LEMIKON : Stat rozhodnuutim sudu plati vypalne od .qw | 1. december 2010 11:30
Posledne rozhodnutie Najvysieho sudu v spore Tipos vers. Lemikon nie je rozhodnutim o tom, ktora strana sporu je v prave, je to rozhodnutie, ktore kopiruje vypalnicky vzorec - naplnenie kalendara uhrad vypalneho. Stat v tomto pripade posiela uz druhu vypalnicku splatku temnym skupinam s maf. praktikami. Spor nie je ani po dnesku rozhodnuty. NS SR rozhodol tak , ze vypalne moze bezat dalej, len sa vymenia drzitelia opcie na dalsie vypalne. Maju dost casu, lebo spor ide opat na prvostupnovy sud. -----Peniaze ulupene statu uz nikto nevrati. Navyse asi pri tom celom svinstve prisiel o zivot slusny clovek. Ernest tu vsetku spinu uz vidi zial len z Hora. -----Stat by mal dat Tipos do konkurzu, a navyse podat zalobu na vratenie penazi, ktore uz vyplatil v prvej vypalnickej splatke! Kto tu moze byt taky silny, ze si zo statu urobil vypalnicky terc, ze tu ide o zivot!?
Komentáre do diskusie môžu pridávať len predplatitelia Piana. Zaregistrovať sa môžete tu.
Redakcia si vyhradzuje právo vymazať príspevky, ktoré obsahujú vulgárne či rasistické výrazy, a tiež tie, ktoré sú osobným útokom na redaktorov a spolupracovníkov .týždňa.
Copyright © 2009 - 2012 Vydavateľstvo W Press a.s., Partizánska 2, 811 03 Bratislava, Slovensko / ISSN: 1336-653X
Design and Technology by MONOGRAM