Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Stojí štrajk za zatvorené školy?

.redakcia .politika

Pred parlamentnými voľbami je dôležité zakrúžkovať tie správne osobnosti. Preto sme vybrali päť kandidátov, ktorých považujeme za dobrú voľbu.

Stojí štrajk za zatvorené školy? Boris Németh

až do volieb im budeme každý týždeň klásť otázku, ktorá rezonuje v spoločnosti.

Je zatvorenie škôl dobrým prostriedkom na zlepšenie situácie učiteľov?

Miroslav Beblavý, Sieť
Je evidentné, že vzdelávanie nie je prioritou Smeru. Ak sa v minulosti dalo vyhovárať, že pre maastrichtské kritériá a neskôr pre krízu ťažko urobiť zásadnejšiu štátnu investíciu do vzdelávania, tak po sociálnych balíčkoch je definitívne jasné, že peniaze sú. Pre Roberta Fica však školstvo a zdravotníctvo nie sú súčasťou jeho vízie sociálneho štátu. Súčasný rozpočet počíta v rokoch 2017 a 2018 s nulovým zvýšením peňazí do školstva. Zatvorenie škôl je taký zúfalý, extrémny prostriedok, ktorým chce pedagogický stav zatlačiť na vládu, aby splnila zlepšenie, ktoré opakovane sľubovala. Pri tejto vláde je to asi jediný nástroj, ktorý by mohol byť účinný. Štrajk však môže priniesť „len“ jednorazové zvýšenie platov. Na to, aby sa veci naozaj zmenili, treba nielen lepšieho ministra školstva, ale aj premiéra a ministra financií, ktorí dôležitosti vzdelania budú naozaj rozumieť. V Sieti sme tak zvýšenie zdrojov do školstva o 30 percent dali ako najväčšiu výdavkovú prioritu do nášho návrhu štátneho rozpočtu.

Ondrej Dostál, OKS na kandidátke SaS
Som syn učiteľa. A vnuk, synovec, brat a bratranec učiteliek a učiteľov. Som vlastne z učiteľskej rodiny. Nikdy som si to takto nepovedal, ale zrejme ma to ovplyvnilo. K učiteľom som mal vždy rešpekt. Teda niečo, čo už dnes voči nim neprechováva nielen značná časť detí, ale ani spoločnosť a štát. Nie som veľkým fanúšikom štrajkov. Presadzujem šetrenie verejných výdavkov, nie ich zvyšovanie. Ale cítim, že v tejto situácii to nemôže byť jediná, ani určujúca optika. Nečudujem sa učiteľom, že im došla trpezlivosť. Školstvo bolo na chvoste záujmu Ficovej vlády. Vystriedala troch ministrov, ale ani jeden neprišiel s víziou, ako by malo vyzerať školstvo a čo pre jeho premenu urobiť. Nespokojnosť učiteľov sa netýka len ich platov, ale celkového stavu školstva. Ten sa zo dňa na deň nezmení. Bez ohľadu na to, ako zareaguje súčasná vláda, ak sa nám vo voľbách podarí poslať Fica preč, pre budúcu vládu bez Smeru bude štrajk upozornením, že má školstvo brať vážne. Ak to tak bude, bude mať tento štrajk zmysel.

Marek Michalčík, KDH
Nie je to dobrý prostriedok. Napriek tomu, že sympatizujem s požiadavkami štrajkujúcich učiteľov, načasovanie ich aktivity a spôsob sa mi zdajú nevhodné. Súčasná vláda situáciu v školstve nielenže neriešila, ale dokonca zhoršovala. Ale to bolo zrejmé už pred rokom. Prečo učitelia hovoria o ostrom štrajku až teraz? Súčasné načasovanie má dve negatíva a jednu hrozbu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.redakcia .politika
.diskusia
.neprehliadnite