Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Brachiálna pomoc slovenskému zdravotníctvu

Brachiálna pomoc slovenskému zdravotníctvu

.anton Vydra .názory

Celý čas rozmýšľam nad rozhorčenými vyjadreniami prednostov slovenských pôrodníc. Najmä nad tým, keď tvrdili, že niekedy treba v medicínskej praxi uplatniť aj brachiálnu pomoc.

Slováci nechcú žiť sami

Slováci nechcú žiť sami

.anton Vydra .témy

Sexuálne a partnerské správanie Slovákov sa od roku 1990 oproti minulosti začalo výraznejšie meniť. Môžu za to jednak zmeny v sociálnej politike, v ekonomike i v hodnotách, no aj sexuálna revolúcia a nové ponuky na partnerskom trhu.

Moc nie je všemocná

Moc nie je všemocná

.anton Vydra .rozhovory

Začínal ako zlatník, neskôr sa venoval matematike a počítačom, potom sa pod vplyvom Jana Patočku dal na filozofiu a antropológiu, po novembri 1989 vstúpil do politiky, bol ministrom školstva, prezidentským kandidátom, dnes je späť v akademickom prostredí. Profesor Jan Sokol.

Obraz a stopa

Obraz a stopa

.anton Vydra .kultúra

Ako na rôznych obrazoch sledovať prítomnosť autora alebo skupiny autorov, ktorých identitu nepoznáme? A čo všetko sa možno dozvedieť z niekoľkých letmých náznakov, ktoré si dlho nik nevšímal? Slovenská národná galéria to teraz ukazuje na prípade Majstra z Okoličného.

Po mŕtvom chrobákovi stopa neostane

Po mŕtvom chrobákovi stopa neostane

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Nie je to prvýkrát, čo nám Fedor Gál rozpráva o svojom živote, skúsenostiach s politikou a pohľadoch na spoločnosť. Tentoraz vraj už naposledy. No veď dobre, uvidíme. Tá kniha je však dôležitá v inom.

Je pápež heretik?

Je pápež heretik?

.anton Vydra .spoločnosť

Keď nedávno šesťdesiatdva signatárov podpísalo a dalo podpisovať aj iným dokument, ktorý obviňuje pápeža Františka zo šírenia heréz, vyvolalo to v Katolíckej cirkvi malú búrku. Naozaj pápež uvoľnil cestu heréze?

Došľaka s Fľakom!

Došľaka s Fľakom!

.anton Vydra .názory

Priznám sa, že o detskom „zábavno-poučnom“ časopise Fľak som sa dozvedel prvýkrát až včera, keď som si v Denníku N prečítal článok, ktorý napísala Ria Gehrerová. A som naozaj rád, že ho napísala.

Zákon cesty

Zákon cesty

.anton Vydra .kultúra .zásah

Otvoríte ťažké, nepriehľadné dvere a vstúpite do obrovitánskej haly. A naprieč priestorom sa vo vzduchu doslova nadnáša enormne veľký, mierne naklonený gumený čln s množstvom veľkých gumených postáv v ňom. Utečenci. 

Blade Runner: život na hrane

Blade Runner: život na hrane

.anton Vydra .juraj Malíček .kultúra .film

Nezáleží až tak na tom, aký bude nový Blade Runner 2049. To zásadné totiž priniesla už kniha Philipa K. Dicka z roku 1968 a film Ridleyho Scotta z roku 1982. Anton Vydra píše o tom, čím tieto diela oslovili filozofov, Juraj Malíček pridáva popkultúrny kontext.

Stačí už len zázrak: Rozhovor o Titusovi Zemanovi

Stačí už len zázrak: Rozhovor o Titusovi Zemanovi

.anton Vydra .rozhovory

Je synovcom a birmovným synom práve blahorečeného Titusa Zemana, inicioval celý beatifikačný proces, prehľadával archívy, zbieral materiály, boril sa s prekážkami. Michal Titus Radošinský.