Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Nad jednou vetou Milana Šimečku

Nad jednou vetou Milana Šimečku

.anton Vydra .názory

Do krvi budem brániť právo kresťanov vyznávať svoju vieru, no nie som si istý, či by aj oni boli ochotní brániť moje liberálne hodnoty, hovorí Milan Šimečka.

Peter Krištúfek bol experimentátor, čo obdivoval staré veci

Peter Krištúfek bol experimentátor, čo obdivoval staré veci

.anton Vydra .kultúra

Pri tragickej zrážke autobusu a kamióna pri Badíne vyhasol v pondelok aj život spisovateľa a režiséra Petra Krištúfka. Krátka krutá správa v novinách.

Biológia neopisuje celý život

Biológia neopisuje celý život

.anton Vydra .rozhovory

Ako môžeme odlíšiť živé od neživého? Prečo potrebujeme na svojom tele množstvo mikroorganizmov? A čo znamená, že bunky dokážu navzájom úspešne komunikovať? Aj o takých témach premýšľa biológ Anton Markoš.

.týždeň

Trúfnite si na Borgesa

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Dobrá povesť a zvučné meno si zvykli predchádzať samotné dielo argentínskeho spisovateľa Jorgeho Luisa Borgesa. A tak sa stalo, že už o ňom mnohí počuli, no menej bolo tých, ktorí jeho knihy aj čítali. Je naozaj takým skvelým autorom, ako sa mu to pripisuje?

Obrazy kričia po svojom

Obrazy kričia po svojom

.anton Vydra .kultúra

Francúzsky filozof vizuality Georges Didi-Huberman hovorí, že obrazy môžeme čítať ako politickú výpoveď o nejakom druhu násilia. Dokážu nás voviesť priamo do srdca strachu z násilia. „Podtrhujú, vykresľujú a zvýrazňujú strach,“ dopĺňa Didi-Huberman.

Študenti, pokojne sa prihláste aj na humanitné vedy

Študenti, pokojne sa prihláste aj na humanitné vedy

.anton Vydra .názory

Za tie roky som si už na to zvykol. Vždy, keď sa priblíži termín odovzdávania prihlášok na vysoké školy, spustí sa zároveň hystéria. Načo je nám toľko humanitných odborníkov?

Patrí Kulichova socha na Duklu?

Patrí Kulichova socha na Duklu?

.anton Vydra .klub .esej

Vojenský historický ústav (VHÚ) čaká 19. apríla súdne pojednávanie. Dedičom komunistického sochára Jána Kulicha sa totiž nepáčilo, že ústav vymenil na Dukle Kulichovo súsošie za pôvodnú plastiku československého vojaka. A tak na ústav podali žalobu.

Ivan Kadlečík bol muž pokorného vzdoru

Ivan Kadlečík bol muž pokorného vzdoru

.anton Vydra .kultúra

Spisovateľ Ivan Kadlečík by sa dnes dožil svojich osemdesiatin. Rozmýšľal som, ako o ňom dnes napísať pár slov. Budem veľmi osobný.

.týždeň Antona Vydru

.týždeň Antona Vydru

.anton Vydra .stĺpčeky ..týždeň

O pánovi Valockom ● O pánovi Lajčákovi ● O pánovi Bašternákovi

Laššákovej to hrozne ublíži

Laššákovej to hrozne ublíži

.eva Čobejová .anton Vydra .rozhovory .rozhovor

Patrí medzi iniciátorov petície kultúrnej obce pod názvom Žiadame okamžitý kultúrny reparát! Bola aj tvárou študentského hnutia v novembri 1989. Dramaturgička a producentka Zuzana Mistríková.